לקבלת שירותים נוטריוניים

1-800-980-980

דיני גירושין – סוגיות מרכזיות

במונח דיני גירושין נוהגים להתייחס לחוקים וההלכות שהותוו בחוק ובפסיקה בעניינים הנוגעים לגירושין. במסגרת הליך גירושין טיפוסי  צצים עניינים ונושאים שונים הנוגעים להיפרדות בני הזוג זה מזו במסגרת הליך הגירושין כשהנושאים המרכזיים העולים לעתים תכופות הם : מזונות, משמורת ואחזקת ילדים, חלוקת רכוש ( איזון משאבי בני הזוג) ואקט הגירושין הפורמלי.

 

במסגרת דיני גירושין לכל אחד מהנושאים המרכזיים המוזכרים לעיל מערכת כללים שונה ויחודית ועורך דין העוסק ענייני גירושין ובענייני משפחה בכלל אמור להכירם כראוי,  ובאופן שיאפשר לו לייצג כראוי את לקוחו על מנת להשיג בעבורו את התוצאה המיטבית בעבורו,  שכן במסגרת גירושין כל אחד מבני הזוג המתגרשים רוצה לסיים את הליך הגירושין על הצד הטוב ביותר מבחינתו תוך שמירה על האינטרסים החיונייים שלו ועורך דין גירושין מיומן  אמור לעשות שימוש בידע ובניסיון שצבר לצורך ישום  מיטבי של דיני הגירושין בעבור לקוחו.

 

הסוגיות המרכזיות במסגרת דיני גירושין הן כאמור מזונות , משמורת , אחזקת ילדים וחלוקת רכוש וכן אקט הגירושין בפועל:

 

גירושין והפקעת תוקף הנישואין

גירושין מהווה הליך משפטי הכרוך בהפקעת תוקפם של  נישואי בניז הזוג. כאשר שני בני הזוג הם יהודית לבית הדין הרבנות סמכות ייחודית לדון בגירושין ולפעול להפקעת תוקפם של נישואי בני הזוג על ידי כריתת גט. לצורך הפקעת תוקף הגירושין יש צורך להגיש תביעת גירושין מתאימה או במקרה המתאים , בקשה להתרת נישואין.

מזונות

סוגיית המזונות עולה כשאחד מבני הזוג או ילדי בני הזוג מגידים  תביעה בענייני מזונות . המונח מזונות מתייחס לתשלום ו/או הבטחת אמצעי קיום למי שזכאי למזונות על ידי החייב במזונות.

מזונות ילדים

מזונות ילדים הנם מזונות המשולמים לטובת קיום הילדים. קיימים כללים שונים בדבר אופן החיוב במזונות אשר תלוי בגורמים שונים כדוגמאת פוטנציאל ההשתכרות של החייב במזונות , גיל הילדים ומספר הילדים והוצאותיהם של הילדים. גם סוגיה משפטית זו הנה מורכבת וסבוכה ועורך  דין לענייני גירושין  הבקיא בנבכי סוגיה זו ידע לתת את המענה האפקטיבי ללקוחו במטרה להגדיל או להקטין את היקף החיוב במזונות.

מזונות אישה

אישה זכאית במצבים מסוימים למזונות מבעלה. החיוב במזונות נעשה במצבים מסוימים ולרוב כשהאישה אינה עובדת כשישנן עילות שונות השולללות פסיקת מזונות אישה. החיוב במזונות אישה הנו ברובם המכריע של המקרים עד למועד גירושי בני הזוג ולא לאחר מכן.

משמורת ילדים והסדרי ראיה

משמורת ילדים מתייחסת להחזקתו הפיסית של הילד על ידי אחד מבני הזוג. במסגרת הליך הגירושין קובע בית המשפט לענייני משפחה / בית הדין הרבני מי מההורי הילד יהיה ההורה משמורן , כלומר מי מההורים יחזיק בילד כשלהורה ההאחר הוא קובע הסדרי ראיה מתאימים.

הקביעה בדבר משמורת הילד תלויה בגורמים שונים כשהעקרון המנחה הוא עקרון טובת הילד שלפיו טובת הילד קודמת והמשמורת נקבע על פי טובת הילד.

 

חלוקת רכוש בני בני זוג

במסגרת הליך הגירושין עולה סוגיית הרכוש שכן בני הזוג המתגרשים זה מזה רוצים בהסדרת חלוקת הרכוש שלהם. באשר לבני זוג שנישאו לאחר 1/1/74 חל חוק יחסי ממון הקובע למעשה את אופן חלוקת רכושם של בני הזוג המתגרשים. חוק יחסי ממון קובע קובע בהעדר הסכם ממון יראו את בני הזוג כמסכימים להסדר איזון משאבים הקבוע בחוק יחסי ממון  הקובע באופן עקרוני חלוקה שוויונית של רכושם של בני הזוג למעט רכוש שהיה לבני הזוג ערב הנישואין או רכוש שהם קיבלו במתנה או בירושה, נכסים שבני הזוג הסכימו בכתב ששויים לא יאוזן , גמלת ביטוח לאומי או פיצוי בגין נזקי גוף או מוות.

בקיאותו  של עורך דין גירושין והכרת התחום של  דיני גירושין על ידו  ובעיקר את הסוגיות המשפטיות  שפורטו לעיל עלולים להכריע את הכף לשבט או לחסד ולקבוע אף את התוצאה המשפטית הסופית ולפיכך מומלץ להיוועץ בעורך דין מיומן טרם פתיחה בהליכי גירושין.

עו"ד ונוטריון משה אלפסי, בוגר משפטים מאוניברסיטת מנצ'סטר ותואר שני במשפטים באוניברסיטת ת"א. מוסמך כנוטריון ומשתמש כיו"ר ועדת הנוטריונים בלשכת עורכי הדין בת"א. ליצירת קשר חייג: 1-800-980-980

פנייה לייעוץ אישי

האמור למעלה ובאתר תרגום נוטריוני בכלל אינו תחליף לייעוץ משפטי אישי. העושה שימוש באמור לעיל עושה כן על דעת עצמו ובאחריותו בלבד.

לקבלת שירותים נוטריוניים

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה
פרטי יצירת קשר:

משרד עורכי דין – משה אלפסי

רחוב דרך אבא הלל 7

בית סילבר, רמת גן

טלפון: 1-800-980-980


מידע חשוב נוסף