לקבלת שירותים נוטריוניים

1-800-980-980

הנוטריון ותפקידו

הקדמה – מתי צריך נוטריון?

בין אם אתם צריכים תרגום למסמך על מנת להתקבל למוסד אקדמי בחו"ל, או להציג מסמכים זרים בבית המשפט בארץ או בחו"ל, או לתרגם צוואה ולחתום על הסכם ממון. ישנם מקרים בהם עורך דין "רגיל" לא מספיק, רק נוטריון יכול לאשר ולחתום על מסמכים מסוימים בכדי להביא מסמכים בפני בית משפט. נוטריון הוא סוג של עורך דין, אפשר לומר כי זוהי התמחות מיוחדת בעריכת דין. ההסמכה המיוחדת אותה עוברים עורכי הדין בכדי להיות נוטריונים, מעניקה להם מומחיות לאשר מסמכים בצורה רשמית כך שתאים לסטנדרטים העולמיים.

תפקידו של הנוטריון

נוטריון הוא תמיד עורך דין אולם יש לו סמכויות גדולות יותר מאשר לעורך דין שלא עבר הסכמה בהתאם לחוק הנוטריונים. נוטריון יכול לתת אישור לאמת את מקוריות של מסמכים וניירות ולהעניק להם חתימת אישור משפטית. תפקיד הנוטריון יכול להיות מתואר כעורך דין מומחה שעיקר עיסוקו הוא לוודא כי מסמכים מסוימים בשפות אחרות או בשפה המקומית שומרים על מקוריותם וניתן בעזרתם לייצג אדם מסוים בחו"ל או בבתי משפט בארץ. נוטריון רשאי לאמת, לאשר ולערוך מסמכים משפטיים. לאחר חתימת נוטריון על מסמך, מהווה חתימת הנוטריון אישור בדבר מקוריותו של המסמך וקשר לזהויות החותמים על המסמכים. בנוסף, מסמכים החתומים על ידי נוטריון קבילים כראיות בבית המשפט, כן בפני רשויות בארץ וכן בפני הרשויות בחו"ל.

להלן הרשימה המלאה של שירותי הנוטריון, כפי שמוגדר בחוק הנוטריונים, התשל"ו – 1976:

1. אימות חתימה על מסמכים שונים.

2. אישור על כך שהחתומים במסמכים מוסמכים לכך.

3. אישור נכונות העתק של מסמכים.

4. אישור נכונות תרגום של מסמכים.

5. קבלה ואישור תצהיר והצהרה אחרת.

6. אישור שאדם מסוים חי.

7. עריכת העדה של מסמכים סחירים.

8. עריכת מסמכים המותרת על פי דין, לרבות דין של מדינת חוץ, או על פי מסמך אחר.

9. אימות הסכמי ממון בין בני זוג אשר נחתם טרם הנישואין.

10. שימוש בסמכות של נוטריון ציבורי על פי דין אחר.

11. אישור עשיית צוואה (כשם שמוסמך לכך שופט).

שירותי הנוטריון

כאמור, כל נוטריון נותן שירותי נוטריון בהם הוא מומחה, יש לתת את הדעת לפני שנעזרים בנוטריון מסוים, אם הנוטריון מומחה בתחום המסוים אותו בו אנו מעוניינים ויכול לספק את השירותים הנוטריונים המבוקשים. לדגומא, תרגום נוטריוני משפה אחרת שאינה עברית או אנגלית יכול לתת רק נוטריון אשר דובר את שתי השפות, שפת היעד והשפה אליה המסמך אמור להיות מתורגם. לפיכך חשוב לבדוק קודם כל אם הוא מתאים ורק לאחר מכן לקבוע פגישת ייעוץ ולהתחיל בהליך תרגום נוטריוני. בדיקה מקדימה זו יכולה לחסוך לכם זמן וכסף בשלבים מאוחרים יותר.

יחד עם זאת, סביר להניח שתרגום צוואות או חתימה על הסכמי ממון בין בני זוג לפני הנישואין ייעשו בצורה הטובה ביותר על ידי נוטריון עורך דין המומחה בדיני משפחה. נוטריון זה, מנוסה בכל הקשור למושגים מתחום דיני משפחה ולכן יהיה לו את הידע הגדול ביותר בתחום. כך תוכלו להימנע מטעויות וממקרים לא נעימים אשר יכולים לקרות במידה ולא תלכו לנוטריון המומחה בנושא המסוים אשר לשמוו אתם צריכים שירותי נוטריון.

צורתו של מסמך נוטריוני

שירותי נוטריון ניתן לזהות על ידי החותמת האדומה המוטבעת על הדף הראשון כמו החותמת שהייתה נהוגה לפני שנים רבות, כאשר סגרו מעטפות עם שעווה. על החותמת האדומה כתובה המילה נוטריון בעברית, אנגלית וערבית או צרפתית. כאשר הנוטריון מאשר כמה ניירות (למשל בתרגום נוטריוני), הם יהיו קשורים בחוט אדום עם חותמת גם הם. צורתו של מסמך נוטריוני קבועה בחוק הנוטריונים ולכן רק נוטריון שקיבל הסמכה מיוחדת יכול לערוך, לאשר ולחתום עם החותמת המיוחדת.

לסיכום – תפקידו של הנוטריון

כאמור היחיד שיכול להיות נוטריון הוא עורך דין שקיבל הסמכה מתאימה על ידי מדינת ישראל ומוגדר כך כנוטריון לפי חוק הנוטריונים. נוטריון רשאי לערוך, לאשר, לאמת ולחתום על מסמכים שונים. בין היתר, מסמכים הקשורים למשפחה (צוואות והסכמי ממון), מסמכים מוציפליים ותעודות אזרחיות, וכן תרגום מסמכים שונים לשימוש ארצות שונות בחו"ל. עליכם לוודא, לפני שאתם ניגשים לנוטריון, כי אתם צריכים חתימה של נוטריון על המסמך שכן לעיתים מספיקה גם חתימה של עורך דין שאינו נוטריון. לאחר שאתם סמוכים ובטוחים בכך, עליכם לוודא שאכן אתם נעזרים בנוטריון אשר מומחה בדבר לשמו אתם נזקקים לשירותי נוטריון.

עו"ד ונוטריון משה אלפסי, בוגר משפטים מאוניברסיטת מנצ'סטר ותואר שני במשפטים באוניברסיטת ת"א. מוסמך כנוטריון ומשתמש כיו"ר ועדת הנוטריונים בלשכת עורכי הדין בת"א. ליצירת קשר חייג: 1-800-980-980

פנייה לייעוץ אישי

האמור למעלה ובאתר תרגום נוטריוני בכלל אינו תחליף לייעוץ משפטי אישי. העושה שימוש באמור לעיל עושה כן על דעת עצמו ובאחריותו בלבד.

לקבלת שירותים נוטריוניים

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה
פרטי יצירת קשר:

משרד עורכי דין – משה אלפסי

רחוב דרך אבא הלל 7

בית סילבר, רמת גן

טלפון: 1-800-980-980


מידע חשוב נוסף