לקבלת שירותים נוטריוניים

1-800-980-980

כל מה שצריך לדעת על נוטריון

עורך דין המוסמך לאמת, לאשר, להעיד ולערוך מסמכים משפטיים נקרא על פי החוק נוטריון. סמכויותיו של אותו עורך דין רבות, ובמקרים רבים מסמכיו מיועדים לשמש כראיה בבתי משפט. חוק משנת 1976 הוא זה המסדיר את עיסוקו של עורך הדין המחזיק בתואר. כל עורך דין בעל כשירות שיאושר לכך על ידי ועדה מיוחדת של משרד המשפטים יכול לקבל את המשרה. אלו התנאים העיקריים:

– אזרחות ישראלית

– חברות בלשכת עורכי הדין

– ניסיון מעשי של 10 שנים לפחות בעריכת דין

– היעדר הרשעות בעבירות שיש עמן קלון

– היעדר השעיה מלשכת עורכי הדין

על עורך הדין המעוניין להגיש מועמדות לעמוד בתנאים אלו ולעבור השתלמות. הועדה של משרד המשפטים מתכנסת פעמיים בשנה, בוחנת את שלל המסמכים המונחים לפניה, ומחליטה מי מבין המועמדים ראוי להחזיק בתואר ובתפקיד.

תפקידים וסמכויות

התפקידים העיקריים של נוטריון מלמדים במידה רבה על היחס המוקנה לו בענף המשפט. להלן מספר תפקידים בולטים עליהם הוא אחראי:

א. אימות חתימה על מסמך

ב. אישור נכונות העתק של מסמך

ג. אישור נכונות תרגום של מסמך

ד. מתן אישור חיים

ה. אישור נכונותה של רשימת מצאי

ו. עריכת העדה של מסמך סחיר

ז. אימות הסכמי ממון בין בני זוג, שנחתמו לפני הנישואין

זו היא רק רשימה חלקית, אך ניתן ללמוד ממנה על תחומי האחריות הרבים של עורכי דין המקבלים את אישור הועדה ומכהנים כנוטריון. ההתנהלות היא מול לקוחות במגזר הפרטי, העסקי והציבורי. במקרים רבים הפנייה אל עורכי דין אלו מתבצעת לצורך השגת חתימה על מסמכים ייחודיים. האישור על המסמכים ניתן בחותמת לחץ עשויה מתכת, שעליה שמו של עורך הדין וכיתוב תפקידו בעברית, אנגלית ובערבית או בצרפתית. כאשר האישור כולל מספר מסמכים, יש לקשור אותם בסרט אדום, ולחבר תו אדום המוטבע בחותמו של עורך הדין.

כללי אתיקה ומגבלות נוספות

נוטריון כפוף לכללי אתיקה רבים הקבועים בחוק. מטרתם של כללי אתיקה אלו היא להסדיר את פעילותו, להבטיח שמירה על כבוד המקצוע, ולמנוע פגיעה בלקוחות. בין היתר, הכללים מורים על איסור פרסום, איסור שדולה לקבלת עבודה, שמירה על סודיות מקצועית, ניהול ארכיון לשמירת מסמכים ומגבלות נוספות. מעבר לכך, התשלום אותו גובה עורך הדין הזה על שירותיו נקבע על פי משרד המשפטים ומתעדכן אחת לתקופה מסוימת בהתאם למדד המחירים לצרכן.

באתר לשכת עורכי הדין בישראל ניתן להתרשם ממאגר עורכי הדין המשמשים כנוטריון. יש לציין כי זהו תפקיד חשוב בעולם המשפט בארץ ובעולם. יש לו מעמד היסטורי בעל משמעות, ולכן הוא עומד לרשות אזרחים ובעלי עניין בסיטואציות שונות. חשוב מאוד להתייעץ עם אדם כזה לפני פניה לערכאות משפטיות, על מנת לחסוך זמן ולמנוע עוגמת נפש.

עו"ד ונוטריון משה אלפסי, בוגר משפטים מאוניברסיטת מנצ'סטר ותואר שני במשפטים באוניברסיטת ת"א. מוסמך כנוטריון ומשתמש כיו"ר ועדת הנוטריונים בלשכת עורכי הדין בת"א. ליצירת קשר חייג: 1-800-980-980

פנייה לייעוץ אישי

האמור למעלה ובאתר תרגום נוטריוני בכלל אינו תחליף לייעוץ משפטי אישי. העושה שימוש באמור לעיל עושה כן על דעת עצמו ובאחריותו בלבד.

לקבלת שירותים נוטריוניים

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה
פרטי יצירת קשר:

משרד עורכי דין – משה אלפסי

רחוב דרך אבא הלל 7

בית סילבר, רמת גן

טלפון: 1-800-980-980


מידע חשוב נוסף