לקבלת שירותים נוטריוניים

1-800-980-980

מדוע עדיף נוטריון על פני בית דין?

בעת התלבטות בין נוטריון לבין בית דין יש להפעיל שיקולים שונים. במאמר הבא נסביר מדוע עדיף לפנות אל נוטריון ונציג את הסעיפים החשובים בחוק הנוטריונים.

על מנת לקבל רישיון נוטריון יש צורך לעמוד בתנאי כשירות מחמירים. תפקידם של תנאים אלו הוא לוודא כי רק עורכי הדין המנוסים, המיומנים והאמינים ייקחו חלק במוסד הנוטריונים. מבחינת הציבור, הנוטריון הוא נציג של מערכת המשפט ולכן הוא מחויב גם לכללי אתיקה נוקשים. ניתן לפנות אל הנוטריון לצורך קבלת שירותים ספציפיים (תרגום נוטריוני, אישור נוטריוני וכו'), למען התייעצות או לצורך בירורים. הנוטריון אמנם אינו מחויב לאינטרסים של הלקוח והוא פועל על פי החוק בלבד, אך לעומת בית דין הוא נחשב גורם נוח ונעים יותר להתנהלות.

סל הסמכויות של הנוטריונים

על מנת להבין מדוע עדיף לפנות אל נוטריונים מאשר לפנות אל בית דין רבני יש להבין את מגוון הסמכויות של הנוטריונים בישראל. בעוד בתי הדין מתעסקים בעיקר בענייני משפחה או בסוגיות בעלות אוריינטציה דתית, הנוטריון הוא עורך דין המוסמך על פי החוק לערוך ולאשר מסמכים משפטיים. מסמכי הנוטריון יכולים לשמש כראיה בבית המשפט בישראל וגם במדינות אחרות. העיסוק של הנוטריון מוסדר על פי חוק הנוטריונים, הבנוי על בסיס עשרה פרקים. בכל פרק מפרט החוק את תפקידו של הנוטריון, את האחריות החלה עליו ואת ההבדל בין לבין בתי המשפט ובתי הדין.

מבנה חוק הנוטריונים

הפרק הראשון של חוק הנוטריונים נוגע בעניין הרישוי. החוק מסדיר את פעולתה של ועדת הרישיונות, מגדיר מה היא הכשירות המקובלת עבור נוטריון ומסביר מתי ניתן להגיש התנגדויות. בפרק השני מפורטות סמכויות הנוטריון ובפרק השלישי בוחן החוק את הדרכים והתנאים לביצוע פעולה נוטריונית. הפרק החמישי של החוק נוגע בנושא האתיקה המקצועית של הנוטריון: ניתן לראות כי החוק מייחס חשיבות אדירה לנושא האתיקה ואף מפקח על כך באמצעות ועדת הנוטריונים בלשכת עורכי הדין. הפרק השישי מגדיר כיצד הנוטריון צריך לנהל ולשמור את המסמכים שברשותו, בעוד הפרק השביעי כולל את עניין השיפוט המשמעתי. בפרק השמיני בוחן החוק כיצד מסיים הנוטריון את כהונתו ובפרק התשיעי ישנה התייחסות אל אימות חתימת הנוטריון בידי רשם בית משפט או עובד מדינה המונה לכך. הפרק העשירי והאחרון כולל נושאים שונים, כגון תקנות בדבר שיעורי שכר, שירותים, אגרות, סיוע לעבירה ועוד.

חסרונות של בתי דין

חוק הנוטריונים הוא הבסיס לעבודתו של הנוטריון ולכן תמיד עדיף לפנות אל איש מקצוע הכפוף אל חוק ספציפי מאשר להסתמך על בתי הדין.

בעת פנייה אל בית הדין עשוי האזרח לעמוד מול מספר חסרונות מרכזיים:

א. שמרנות – בית הדין הרבני בישראל נחשב לערכאה משפטית שמרנית. בעוד הנוטריון מפעיל שיקולים נייטרליים, בית הדין עשוי להעדיף אידיאולוגיה מסוימת אשר אינה עולה בקנה אחד עם הצרכים של הציבור.

ב. יחס אישי – הנוטריון אמנם אינו מחויב ללקוח ואף אינו מייצג אותו כמו עורך דין רגיל, אך היחס האישי המתקבל בעת פגישה איתו עולה עשרות מונים על היחס הנובע מעמידה מול בתי הדין.

ג. התמצאות – אזרח הנדרש בשירותיו של בית דין צריך להבחין בין בית דין לעבודה, בית דין רבני, בית דין לתביעות קטנות, בית דין צבאי ועוד. לעומת זאת, הפניה אל הנוטריון יכולה להבטיח טיפול מלא ומתן שירותים תחת קורת גג אחת. הנוטריון מוגבל כתוצאה מההסמכה בה הוא מחזיק, אך קל יותר לבחור בין נוטריונים מאשר להתרוצץ בין בתי דין שונים.

לסיכום, חשוב לבחור בין הנוטריון לבין בתי הדין על פי מאפייני המקרה. לנוטריון יש יתרונות ברורים, אך כמובן שקיימים מקרים יוצאי דופן בהם דווקא בית הדין עשוי לספק את המענה האופטימאלי.
התכנים באתר ניתנים לגולש כשירות ואינם בגדר תחליף ליעוץ משפטי פרטני. הבעלים של האתר לא מתחייב כי התוכן מדויק או עדכני ולגולש ברור כי המידע עשוי להתיישן. העושה שימוש בתכנים באתר זה עושה כן באחריותו הבלעדית.

עו"ד ונוטריון משה אלפסי, בוגר משפטים מאוניברסיטת מנצ'סטר ותואר שני במשפטים באוניברסיטת ת"א. מוסמך כנוטריון ומשתמש כיו"ר ועדת הנוטריונים בלשכת עורכי הדין בת"א. ליצירת קשר חייג: 1-800-980-980

פנייה לייעוץ אישי

האמור למעלה ובאתר תרגום נוטריוני בכלל אינו תחליף לייעוץ משפטי אישי. העושה שימוש באמור לעיל עושה כן על דעת עצמו ובאחריותו בלבד.

לקבלת שירותים נוטריוניים

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה
פרטי יצירת קשר:

משרד עורכי דין – משה אלפסי

רחוב דרך אבא הלל 7

בית סילבר, רמת גן

טלפון: 1-800-980-980


מידע חשוב נוסף