לקבלת שירותים נוטריוניים

1-800-980-980

נוטריון בישראל – נוטריון בארה"ב – מה ההבדל?

הקדמה – מוסד הנוטריון

משרתו של הנוטריון התפתחה במהלך השנים. היא קיימת כבר מאות שנים, מקורותיה הראשונים נראו כבר בתקופה של רומא העתיקה. הנוטריון הוכר כחלק מהמשפט הקונטיננטלי כאשר בשיטות משפט אחרות המבוססות על המשפט המקובל היה מוסד שונה למוסד הנוטריון.

מוסד הנוטריון בישראל

לפני קום המדינה, כאשר שרר בישראל השלטון העות'מני, מוסד הנוטריון היה קיים והשלטו הכיר בו. גם לאחר מכן, כאשר נכנס המנדט הבריטי לתוקפו הושאר מוסד הנוטריון על כנו. עם זאת, בתקופת המנדט, הוכנסו שינויים למוסד הנוטריון.

הבריטים פיצלו את משרת הנוטריון לשתיים. "נוטריון ציבורי" אשר מרכז תפקידו הוא לאשר מסמכים לצורך שימוש בארץ ישראל, כן "נוטריון למסמכי חוץ" שכשמו כן הוא, עורך מסמכים לצורך שימוש בחוץ לארץ. הנוטריון הציבורי היה עובד מדינה ואילו הנוטריון למסמכי חוץ היה עורך דין פרטי שהוסמך לכך.

כיום, אוחד מקצוע הנוטריון לאחר שהתקבל ב- 1976 חוק הנוטריונים וביטל את הכפילות הזאת. לפי חוק הנוטריונים, אין יותר נוטריון ציבורי ונוטריון למסמכי חוץ ובלבד שהנוטריון הוא עורך דין אשר עבר הסמכה מיוחדת להיות נוטריון, בעל וותק של 10 שנים במקצוע עריכת דין וקיבל את אישור משרד המשפטים. תפקיד הנוטריון בארץ מוגדר על פי ס' 7 לחוק הנוטריונים. בין היתר מוסמך הנוטריון בישראל לעשות את הפעולות הבאות:

1. לאמת חתימה על מסמך וכן לאשר שהמסמך נחתם מרצונם החופשי של הצדדים.

2. לאשר נכונות של העתק מסמך ותרגום מסמך (נקרא גם תרגום נוטריוני).

3. לקבל ולאשר תצהיר והצהרה אחרת.

4. לאשר שאדם פלוני חי, נכונותה של רשימת מצאי והעדה של מסמך סחיר.

5. לאמת הסכם ממון בין בני זוג בטרם הנישואין וכן לאשר צוואה.

תפקיד הנוטריון בישראל דומה לתפקידו של שופט ואף מחליף אותו לעיתים. לדוגמא כאשר בני זוג באים לפני נוטריון לאמת ולחתום על הסכם ממון כשם שמוסמך לכך שופט.

נוטריון בארה"ב

בארצות הברית, עדיין ישנו מוסד "נוטריון ציבורי", נוטריון הוא אדם שמונה על ידי הממשלה של המדינה בה הוא מתגורר ותפקידו העיקרי הוא לשרת את הציבור באופן חסר פניות ובלתי משוחד כאשר חותמים על מסמכים. עקב היות הנוטריון "קצין" של המדינה, יש לו חובות רבים כלפי המדינה אך הם תלויים במדינה בה הוא משמש כנוטריון משום שהחובות של הנוטריונים משתנים ממדינה למדינה. ברוב המקרים, הנוטריון יכול לפעול מחוץ למדינה בה יש לו רישיון אך זה תלוי במדינה עצמה.

בארה"ב נראה כי תנאי הסף, בכדי להיות נוטריון, קשים יותר מאשר בישראל, אך עם זאת, הדרך להשיג רישיון נוטריוני, קלה יותר. ברוב המדינות הדרישה העיקרית היא למלא את הטופס ולשלוח אגרה מסוימת. הרישיון הנוטריוני נשלח בדואר אלא אם יש סיבה מיוחדת בגללה לא יכול לקבל האדם רישיון נוטריוני. במדינות מסוימות יש דרישות לעבור בחינה וקורס הסמכה כדי לקבל את הרישיון. הדבר היחידי המקובל בכל המדינות היא העובדה כי אם קיימת לאדם הרשעה פלילית הוא לא יכול להיות עורך דין, זהו כלל בל יעבור.

בארה"ב נקרא הנוטריון "נוטריון ציבורי" והוא ממונה רק על ידי המושל או שר החוץ. תפקיד הנוטריון בארה"ב הוא מוגבל וכולל אימות חתימה וקבלת הצהרות בלבד. הנוטריון מוגבל בתפקידו רק לתחום המדינה בו הוא נמצא. רק מדינות קטנות כמו, מונטנה, וויומינג, צפון דקוטה, מרשות לנוטריונים ממדינות אחרות לאשר מסמכים גם אם הנוטריון אינו שייך למדינות אלו. ישנם חוקים מיוחדים הנוגעים לנוטריונים והם שונים ממדינה למדינה. כמו כן התעריפים של הנוטריונים שונים ברחבי ארה"ב ומשתנים גם הם ממדינה למדינה.

לסיכום – הבדלים בין נוטריון בישראל לנוטריון בארה"ב

ישנם קווי דמיון רבים בין ישראל לארה"ב כאשר מדובר על מוסד הנוטריון. בשתי המדינות יש למוסד הנוטריון חשיבות רבה ולכן ישנם חוקים מיוחדים אשר קבע המחוקק המיועדים ספציפית לנוטריונים. מפאת חשיבותו של מוסד הנוטריון, הנוטריונים כפופים לכללי אתיקה מחמירים ביותר וכן לדין משמעתי חמור יותר משל כל עורך דין "רגיל".

בישראל, סמכויותיו של הנוטריון גדולות יותר, תפקידו מחליף במקרים מסוימים את תפקידו של השופט בין היתר, באימות של צוואות או הסכמי ממון בין בני זוג בטרם הנישואין. מכיוון שארה"ב הינה פדרציה המורכבת מ-52 מדינות שונות, תפקיד הנוטריון בכל מדינה מוגדר באופן שונה וייחודי לכל מדינה. עיקר תפקיד הנוטריון בארה"ב הוא אימות חתימות על מסמכים וקבלת הצהרות ולכן נראה כי זהו ההבדל העיקרי בין נוטריון בישראל לנוטריון בארה"ב.

עו"ד ונוטריון משה אלפסי, בוגר משפטים מאוניברסיטת מנצ'סטר ותואר שני במשפטים באוניברסיטת ת"א. מוסמך כנוטריון ומשתמש כיו"ר ועדת הנוטריונים בלשכת עורכי הדין בת"א. ליצירת קשר חייג: 1-800-980-980

פנייה לייעוץ אישי

האמור למעלה ובאתר תרגום נוטריוני בכלל אינו תחליף לייעוץ משפטי אישי. העושה שימוש באמור לעיל עושה כן על דעת עצמו ובאחריותו בלבד.

לקבלת שירותים נוטריוניים

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה
פרטי יצירת קשר:

משרד עורכי דין – משה אלפסי

רחוב דרך אבא הלל 7

בית סילבר, רמת גן

טלפון: 1-800-980-980


מידע חשוב נוסף