לקבלת שירותים נוטריוניים

1-800-980-980

5 טיפים שחייבים לדעת לפני שמכריזים על פשיטת רגל

אף אחד לא רוצה להתעורר יום אחד ולגלות שהוא נקלע לחובות ושההוצאה לפועל דופקים בדלת. אבל החיים הם דינאמיים וחשוב לדעת שבמקרים מסוימים יהיה זה לטובתכם להכריז על פשיטת רגל.  הליך המאפשר להגיע להסדרת חובות עם נושים, למחוק חובות ולהתחיל מחדש.
כמובן שזה לא פשוט כי שזה נשמע והליך זה ייתכן רק בתנאים מסוימים. אבל אם מבצעים אותו נכון, בליווי עורך דין שמתמחה בליווי משפטי בפשיטת רגל, אפשר לפתוח דף חלק.

5 עצות חשובות לכל מי ששוקל הכרזה על פשיטת רגל.

לפני שלוקחים הכל – להגיש טענת פרעתי בהוצאה לפועל
כאשר מקבלים התראה על פשיטת רגל, חשוב להגיב בהקדם. אחת הדרכים היא ליצור קשר עם עורך דין פשיטת רגל ולהגיש התנגדות להתראה. אם באמת נפרע כבר החוב שבגללו נפתח נגדכם תיק הוצאה לפועל, חשוב להגיש במהירות "טענת פרעתי".
למה הכוונה? הגשת טענה זו מול ההוצאה לפועל שאמורה לתמוך בפירעון חלקי או מלא של החובות. ניתן להגיש במגוון סיטואציות או כאשר חל פירעון חלקי או מלא של החוב או ירעון חוב שנפסק בפסק דין ושולם או פירעון חוב שנוצר בגלל צ'ק שחזר, ערבות או תשלום משכנתא שלא בוצעו במועד או פירעון חוב שבוצע על ידי קיזוז מול הנושה.
יש להגיש את טופס ההתנגדות בליווי מסמכים המעידים על פירעון יחד עם תצהיר בכתב לרשם ההוצאה לפועל.  
חשוב למהר עם הגשת הבקשה, כיוון שכאשר התיק עובר לתהליך פשיטת רגל – כבר לא ניתן לעשות זאת.

לפעול במהירות – למחוק את החובות תוך 24 שעות
כדאי לדעת שלאחר שמכריזים פשיטת רגל, עומדת לרשותכם האפשרות למחוק את החובות תוך 24 שעות מרגע הגשת הבקשה וקבלת צו כינוס נכסים. בפרק זמן קצר זה, אם תפעלו בנושא, תוכלו להגיש בקשה לביטול העיקולים וההגבלות בהוצאה לפועל עד 72 שעות. עם זאת, ניתן לבצע הליך זה רק אם סה"כ החובות שלכם לא עובר את ה-800 אלף שקלים ורק אם בשלושת החודשים האחרונים שולמו החובות שלכם באופן קבוע.

לנסות לעכב הליכים ולחזור לשגרה
לפי פקודת פשיטת רגל סעיף 22, ניתן להגיש בקשה לעיכוב תהליכים וכך למשוך עוד קצת את שגרת החיים לפני הוצאה לפועל, הסדרי חובות וכדומה. "משהוגשה הבקשה רשאי בית המשפט לעכב כל תובענה, הוצאה לפועל ואמצעי אחר על פי דין נגד החייב".
מדובר בהגשת בקשה לפני צו כינוס נכסים אותה יש להגיש לבית המשפט שדן בתהליך. בית המשפט הוא זה שבוחר אם לתת צו לעיכוב הליכים. לרוב תקופת הצו לא עולה על 45 יום.
המשמעות של עיכוב הליכים היא שנושים לא יכולים לגבות חובות בצורה עצמאית ללא אישור של בית המשפט וכך תוכלו בינתיים ליהנות מהגנה של בית המשפט מול הנושים.

לפתוח חשבון – הטבה שאסור לפספס
בניגוד לסברה הרווחת, גם מי שנמצא בהליך של פשיטת רגל רשאי לפתוח חשבון בנק. עם זאת, פתיחת החשבון לרוב מותנית בהצגת אישור הכונס מהמחוז ועשויות לחול עליו הגבלות מסוימות שיקבע הבנק. למשל, אי יכולת לספק אשראי או להפיק צ'קים. כדאי לנסות בבנקים שונים ולבחון מהם התנאים שלהם לעניין. הבנק יכול לסרב על פתיחת חשבון רק אם היה בעבר חשד לפעילות פלילית או בעיה ביחסי אמון בין הצדדים.

להגן על הבית – לשמור את מקום המגורים
ברגע שמגישים בקשה לפשיטת רגל ומקבלים צו כינוס נכסים, כל הנכסים שלכם מוקנים למנהל מיוחד הממונה על ידי כונס הנכסים הרשמי. אבל לדירה בה אתם חיים יש מעמד ייחודי ולרוב, בית המשפט לא יאפשר את מכירתה ואם המנהל המיוחד סבור שיש למכור, הוא צריך לדאוג לכם למקום מגורים אלטרנטיבי או לפצות אתכם בכסף.

אל תכריזו על פשיטת רגל לפני שהתייעצתם עם עו"ד המתמחה בנושא על מנת שתקבלו ייצוג הולם בכל שלבי התהליך.

 

עו"ד ונוטריון משה אלפסי, בוגר משפטים מאוניברסיטת מנצ'סטר ותואר שני במשפטים באוניברסיטת ת"א. מוסמך כנוטריון ומשתמש כיו"ר ועדת הנוטריונים בלשכת עורכי הדין בת"א. ליצירת קשר חייג: 1-800-980-980

פנייה לייעוץ אישי

האמור למעלה ובאתר תרגום נוטריוני בכלל אינו תחליף לייעוץ משפטי אישי. העושה שימוש באמור לעיל עושה כן על דעת עצמו ובאחריותו בלבד.

לקבלת שירותים נוטריוניים

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה
פרטי יצירת קשר:

משרד עורכי דין – משה אלפסי

רחוב דרך אבא הלל 7

בית סילבר, רמת גן

טלפון: 1-800-980-980


מידע חשוב נוסף